V tiskárně společnosti Finish v Dašicích u Pardubic se ve dnech 27. - 30. září 2012 uskutečnil již šestý Workshop serigrafie. Celý článek

Uspořádal jej Sítotiskový svaz ČR ve spolupráci s mezinárodní asociací sítotisku a velkoformátového digitálního tisku FESPA a partnerským slovenským Sieťotlačovým zväzom SR. Tato již tradiční zajímavá čtyřdenní akce je určena pro všechny zájemce o serigrafii jako jednu z výtvarných technik, především pro studenty a pedagogy výtvarných škol, ale také pro výtvarníky a sítotiskaře z praxe, kterých se včetně odborných lektorů na letošní ročník workshopu do Dašic sjelo celkem 21, z toho 4 ze Slovenska. Tradičně je první den zahajována odbornou přednáškou a následujících dnech následuje praktická část spočívající ve vlastní tvorbě serigrafií, přičemž účastníci workshopu si pod vedením zkušených lektorů mohou vyzkoušet různé umělecké postupy a techniky. Šestý ročník Workshopu serigrafie zahájil poutavou přednáškou s lakonickým názvem Serigrafie renomovaný sítotiskový odborník a majitel firmy Finish JUDr. Miloš Machurek, který se také postaral o zpestření celé akce instalací výstavy olejomaleb a jedné plastiky výtvarníka Alvy Hajna.

dsc 0088Cílem praktické části workshopu potom bylo, aby každý z jeho účastníků vytvořil alespoň dvě serigrafie, které si sám navrhl, a vytiskl je v nákladu 50 listů. To byl poměrně náročný úkol, ale přesto čtyři frekventantky této akce vytvořily nejenom požadované dvě serigrafie, ale každá z nich navíc ještě jeden další grafický list a potom je sestavily do samostatného kompletu s názvem Nekonečný kalendář, což byl jakýsi bonus, který autorky věnovaly některým účastníkům semináře. Nakonec si účastníci pracovního setkání společně vytiskli také ještě desky na vytvořené grafiky a trička s emblémem 6. Workshopu serigrafie.

Z vytvořených signovaných a očíslovaných serigrafií, z nichž některé byly až sedmibarevné, byly sneseny komplety. Každý z účastníků workshopu obdržel jeden z těchto kompletních souborů vytvořených grafik a zbývající zůstaly k dispozici organizátorům serigrafického pracovního setkání, kteří je budou využívat k popularizaci serigrafie a sítotisku na různých oborových akcích doma i ve světě. Vybrané nejlepší z vytvořených grafik by měly být dokonce vystaveny například na mezinárodním veletrhu FESPA, který se uskuteční v červnu příštího roku v Londýně.

di